Pompy ciepła

Pompy ciepła stają się z roku na rok coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju, wykorzystują one ciepło zgromadzone w gruncie, wodzie lub powietrzu. Urządzenia te są jednymi z najbardziej efektywnych, najoszczędniejszych oraz najbardziej ekologicznych sposobów na uzyskanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania w domu. Zastanawiasz się nad ogrzewaniem wody oraz budynku pompą ciepła? Dowiedz się więcej na ich temat!

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które wykorzystuje energię odnawialną. Mogą być one zaplanowane zarówno na etapie budowy domu, jak i w istniejącym już budynku. Urządzenia dzielą się ze względu na rodzaj źródła, z jakiego pozyskiwane jest ciepło. Zgodnie z głównym podziałem wyróżnia się pompę powietrzną, wodną oraz gruntową.

Powietrzna pompa ciepła. Jest to najchętniej wybierane rozwiązanie w ostatnich latach, nie wymaga ono bowiem poniesienia wysokich kosztów „na start”. Źródłem ciepła jest powietrze pobierane z zewnątrz. Ten rodzaj pomp dodatkowo dzieli się na pompy typu powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. W pierwszym przypadku chodzi o transport ciepła do wewnątrz, w drugim natomiast o ciepło transportowane do obiegu grzewczego oraz zbiornika z gorącą wodą. Ogromną zaletą powietrznych pomp ciepła jest fakt, że można je wykorzystywać w każdych warunkach. Zaleca się jednak, aby budynek dodatkowo był wyposażony także w inne, dodatkowe źródło ogrzewania, wspomagające pracę pompy lub zastępowało ją w okresie największych różnic temperatur w środku oraz na zewnątrz pomieszczeń. Doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie takiej pompy z układem niskotemperaturowym, np. ogrzewaniem podłogowym.

Pompa wodna. Wyróżnia ją najwyższa wydajność energetyczna. Źródłem jej ciepła jest woda płynąca. Będzie ona doskonałym rozwiązaniem jako jedyne źródło ogrzewania w domu, jednak jej problem stanowią wysokie koszty inwestycyjne. Zewnętrznym źródłem jej zasilania może być olej, gaz lub energia elektryczna.

Pompa gruntowa. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie w Polsce. Źródłem ciepła jest bowiem grunt. Gruntowa pompa ciepła może być wykorzystywana zarówno do dostarczenia ciepła do domowego zbiornika gorącej wody, jak i obiegu grzewczego. Główną zaletą urządzenia jest wysoka efektywność jego działania, która powoduje, że może ono stanowić jedyne źródło ogrzewania w budynku. Jedyni minus podczas wyboru tego rozwiązania jest fakt, że działka, na której postawiony jest budynek musi być duża.

Montaż pompy ciepła – krok po kroku.

Na montaż pompy ciepła, która przeznaczona będzie na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku, składa się kilka ważnych spraw, które podzielone są na konkretne etapy prac oraz zadania. Aby mieć pewność, że wszystko jest zamontowane tak jak należy, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w instalacji pomp ciepła.

Kompletna instalacja, która zagwarantuje najlepsze efekty, składa się z trzech części: pompy ciepła, układu hydraulicznego pomiędzy pompą ciepła i rozdzielaczem oraz systemu centralnego ogrzewania.

Jeszcze zanim przystąpimy do jakiejkolwiek pracy, obliczamy zapotrzebowanie cieplne domu. Kolejnym etapem jest odpowiedni dobór pompy ciepła. Aby ten etap naszych prac wykonać bezbłędnie wykorzystujemy liczne programy komputerowe. Następnie, ustalamy miejsce, w którym pompa ciepła będzie zamontowana. Następnie montowana jest jednostka wewnętrzna pompy ciepła, a także układ pomiędzy pompą ciepła a systemem centralnego ogrzewania. Kolejnym etapem jest przejście do montażu czujników – temperatury zewnętrznej, wewnętrznej, a także innych, ustalonych z Klientem. Na samym końcu przeprowadzony jest test szczelności urządzenia oraz próżnia.

Sprawdź jakiej pompy ciepła potrzebujesz!

Wyróżniamy wiele zalet pomp ciepła. 

  • Są one bezobsługowe.
  • Pompy ciepła to urządzenia ekologiczne – podczas ich pracy nie powstają żadne spaliny.
  • Urządzenia można zamontować zarówno w nowych, jak i istniejących już budynkach.
  • Jest to najbezpieczniejszy sposób ogrzewania budynku. 
Gdzie realizujemy nasze usługi?

Pompy ciepła Garwolin

Pompy ciepła Halinów

Pompy ciepła Kobyłka

Pompy ciepła Kołbiel



Pompy ciepła Mińsk

Pompy ciepła Sulejówek

Pompy ciepła Wiązowna

Pompy ciepła Wołomin

Korzystamy z najlepszych rozwiązań