Rekuperacja

Postęp technologiczny niesie ze sobą wiele możliwości m. in. w zakresie wyposażenia budynków mieszkalnych. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają mieszkańcom codzienne funkcjonowanie, a ponadto często nastawione są na oszczędność, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Jedną z takich możliwości jest tzw. rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii cieplnej podczas wentylacji pomieszczeń.

Czym dokładnie jest rekuperacja?

Jest to proces, którego przebieg wykorzystuje się m. in. w nowoczesnych systemach wentylacji mechanicznej. W tym przypadku opiera się ona na przepływie powietrza przez tzw. rekuperator. Urządzenie to składa się m. in. z czterech podstawowych kanałów, z których dwa odpowiedzialne są za doprowadzanie powietrza do wnętrza budynku, a dwa za jego wyprowadzanie. Kanały krzyżują się ze sobą, co w efekcie daje dwa strumienie powietrza. Jeden ze strumieni pochodzący z wnętrza budynku przepływa przez kanał do środka rekuperatora, gdzie znajduje się tzw. wymiennik ciepła. Ta część jest odpowiedzialna za absorbowanie energii cieplnej z powietrza, które wewnątrz pomieszczeń jest często cieplejsze niż na zewnątrz. Później następuje przepływ świeżego i chłodnego strumienia z zewnątrz przez rekuperator, gdzie powietrze odbiera ciepło pozostawione wcześniej w wymienniku oraz jest filtrowane z wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu wnętrze domu jest nie tylko dobrze wentylowane, ale także dogrzewane. Proces rekuperacji jest szczególnie przydatny w warunkach jesienno-zimowych, kiedy to zwykła wentylacja oparta na działaniu grawitacji bardzo często jest bezużyteczna ze względu na zamknięte, szczelne okna. Otwarcie ich powoduje utratę ciepła, a inne rozwiązania, takie jak np. okienne wywietrzniki, mogą zawodzić ze względu na niewystarczającą różnicę ciśnień pomiędzy otoczeniem, a wnętrzem domu. Dlatego też system wentylacji z odzyskiem ciepła jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym na korzystanie z czystego, ciepłego powietrza przez cały rok.

W jaki sposób montowany jest system wentylacji z rekuperacją ciepła?

Montaż rekuperacji poprzedzony jest sporządzeniem odpowiedniego jej projektu przez wykfalifikowaną osobę. Plan ten musi być dostosowany do danego budynku pod względem mocy rekuperatora, średnicy jego kanałów oraz wielu innych czynników. Następnym etapem jest rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych tak, aby rekuperacja obejmowała wszystkie pomieszczenia w domu. Później zaś konieczne jest oczywiście wykonanie miejsc, przez które powietrze będzie wpływało do wewnątrz i wypływało na zewnątrz, czyli tzw. punktów nawiewnych i wywiewnych. Ponadto należy połączyć instalację z urządzeniami sterującymi, tak aby cały system funkcjonował wedle woli użytkownika. Na koniec pozostaje tylko uregulowanie rekuperacji przy pomocy specjalnych przyrządów służących do pomiaru prędkości przepływu powietrza, czyli anemometrów. Należy pamiętać, że pewność co do poprawnego zainstalowania rekuperacji można mieć wyłącznie wtedy, gdy zajmuje się tym profesjonalna firma specjalizująca się w takich systemach.

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie rekuperacji w domu?

Podstawowa korzyść płynąca z domowej rekuperacji to wspomniana wcześniej efektywna wentylacja przy jednoczesnym dogrzewaniu wnętrza domu. Wedle szacunków system ten może zapewnić nawet do 30% zaoszczędzonej energii cieplnej. Przekłada się to oczywiście na większą ilość pieniędzy pozostających w portfelach użytkowników. Ponadto za sprawą rekuperacji z wnętrza domu usuwane są wszelkie szkodliwe mikroorganizmy, takie jak bakterie, wirusy, czy roztocza, a także różnego rodzaju niepożądane areozole, jak np. alergenne pyłki, unoszący się w powietrzu kurz, czy wilgoć. Rekuperacja nie dopuszcza do wewnątrz żadnych zanieczyszczeń, z czego wynika ogromna korzyść dla zdrowia.

Oczywiście posiadanie rekuperacji w domu niesie ze sobą o wiele więcej korzyści, takich jak choćby szybsze wysychanie prania, czy umytych podłóg lub pozbywanie się nazbyt intensywnych zapachów. Warto w związku z tym rozważyć skorzystanie z usług naszej firmy i cieszyć się efektywną i profesjonalnie wykonaną rekuperacją przez długie lata.

Gdzie realizujemy nasze usługi?

Rekuperacja Garwolin

Rekuperacja Halinów

Rekuperacja Kobyłka

Rekuperacja Kołbiel



Rekuperacja Mińsk

Rekuperacja Sulejówek

Rekuperacja Wiązowna

Rekuperacja Wołomin

Korzystamy z najlepszych rozwiązań